Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої файли [28]
Пошук
Друзі сайтуПерсональний сайт Полажинець Юрія
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Четвер, 25.04.2024, 16:50ГоловнаРеєстраціяВхід
ЗА РОКОСОВО
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Файли » Мої файли

Історія села Рокосово
14.07.2010, 15:56

Історія села Рокосово

а) Походження та назва села.

      За переказами давнини – назва пішла від прізвища першого мандрівника через наші гори . А звали його Рокос. Сподобався йому наш край і на березі невеликого озера Ово він побудував житло. Є і інша версія що село носить назву від слова "рак, яких у цих місцевостях водилось багато. Ще й зараз люди у потічках ловлять раків. Багато прізвищ в селі Раків. Поблизу Рокосова, за кілька кілометрів на північ, знаходяться села з подібними назвами – це Великий Раковець та Малий Раковець.

     Село Рокосово – одне з найдавніших поселень на Закарпатті. На його території знайдені поселення раннього палеоліту (110 – 30 тис. р до н. е.) село епохи бронзи (ХІ-ІХ ст. до н.е.) Перша письмова згадка про нинішнє село датується істориками 1300 роком.

     Старожили розповідають, що Рокосово спочатку знаходилось на високих пагорбах на землях нинішнього карєру. На часи виникнення села, Тиса протікала попід цими пагорбами, а пізніше внаслідок великих паводків, змінила русло на нове, по якому протікає по сьогоднішній день.

б) Географічне розміщення села

      З півночі, сходу заходу Рокосово оточують гори – південні відроги Ужгородського-Хустського вулканічного хребта, вкриті лісом. Найвища вершина гора "Товста висотою 819м біля підніжжя якої встановлена Хустська телевізійна вежа. На південь від села розташовані найкращі родючі землі Притисянської долини.   

в) Загальна характеристика села

     Рокосово – одне з найбільших населених пунктів Хустського району Закарпатської області. Воно знаходиться на південному заході Хустського району, поблизу автомагістралі Ужгород – Рахів та залізниці Чоп – Великий Бичків, за 10 км від райцентру.

      Південна і центральна частина села розташовані на низовині, а північна, східна і західна на берегах гірських потічків. Центральною частиною села протікає потічок шириною 6м, а довжиною більше 4км, який в центральній частині взятий в камяні і бетонні стіни, кожні 150-200м водоспади.

     Село простягається з півночі на південь та зі сходу на захід 4км, його площа 17кв.км, в ньому 27 вулиць більшість з яких – вздовж гірських потічків. Колись старожили, де бере початок центральний потічок, робили купелі і так лікували свої суглоби, тому багато було старожилів і зараз ще живуть люди, яким скоро 100 років. Для купелі – каміння нагрівали на сонці, кидали в ями і так купались. Вода очевидно, є лікувальною.

     З пташиного польоту село нагадує велетенський літак.

Рокосово має понад 5100 осіб. Сільській раді підпорядковано приселок Вертеп, в якому 230 дворів, в них проживає 700 осіб. Його назва, очевидно, пішла від колядок з "Вертепом. Перше поселення датують 1350 роком.


     З Рокосова до присілка веде асфальтована дорога. Є заїзд в приселок з центральної магістралі на Ужгород.  Впродовж 2000-2001років село Рокосово і присілок Вертеп газифіковано. Побудовано багато сучасних  будинків. Люди трудолюбиві, основне заняття – вирощування полуниць.


     Вертепці мають надію і на те, що роботи буде більше вдома. Уже сьогодні 30 селян заробляють на господарстві Хустського бізнесмена, який кажуть люди, є депутатом російської Держдуми. Він купив у Вертепі 2га землі, побудував котедж, розводить буйволів, планує садити виноградники на 50га орної землі. Тут можна розвивати зелений туризм. Ласкаво просимо до нас.

Присілок багатий прізвищами Роман. Є багато обдарованих дітей, один з них лауреат стипендії Президента України – це Юрій Роман, якого запросили на навчання до Ужгородської загальноосвітньої школи з поглибленим навчанням спеціальної школи-інтернат.


        Роман Сергій, який навчається в Рокосівській школі І-ІІІст. Його називають соловейком. Бере участь у вокальних виступах, займає призові місця, але для його розвитку потрібна підтримка спонсорів.

     В інфраструктуру села Рокосово  на кінець 2003року входили:

1.    Будинок рокосівської сільської ради.

2.    Свято-вознесеньська православна церква.

3.    Греко-католицька церква в стадії спорудження.

4.    Загальноосвітня школа І-ІІІ ст..

5.    Три дитячі садки.

6.    Будинок культури.

7.    Дві бібліотеки.

8.    Дільнична амбулаторія.

9.    Відділення звязку.

10. Відділення ощадбанку.

11.  Аптека.

12.  Пекарня.

13.  Діючий карєр.

14.  Два малі підприємства по видобутку та виготовленню блоків з туфу.

15.  Залізнична станція "Рокосово.

16.  Вісімнадцять державних та приватних торгових точок.

 

Топоніміка села та його околиць

     Разом із селом виникли і назви місцевостей (топоніми), яких є багато і які мають цікаву історію виникнення. На сьогоднішній день Рокосово настільки велике, що для того, записати топоніми, потрібно побувати в усіх кінцях села. В цілому старожили памятають великі і старі назви села та його околиць. Дрібніші назви знають люди даної місцевості. В другому кінці села про дрібніші назви люди навіть не чули.

Назви частин села

1.    Плитя – центральна, стара частина села біля церкви.

2.    Кувбасовиця – стара вулиця, назва походить від професії майстра, який робив ковбаси.

3.    Керегидь – східна частина села, носить назву від угорського слова "керегедь” – "кругла гора”.

4.    Вовчинці – околиця села, згідно з переказами в цій місцевості вовки заїли сільську худобу.

5.    Забій – західна частина села на Забоянському потоці.

6.    Борзош – частина села поблизу гори з цією назвою.

7.    Теметівська вулиця – веде до старого кладовища.

8.    Хитрівня – стара частина сала, назва походить від прізвища вчителя, чеха Вацлава Хитріва, якого угорці розстріляли на цьому місці. Він був вчителем присілкової школи.

9.    Телеки – вулиця поблизу залізничної коолії.

10.  Черлениця – назва походить від червоної глини.

11.   Дяптелок – околиця села.

12.   Каляниць – назва частини села в Забої.

13.   Вишній кінець.

14.   Нижній кінець.

15.   Якубцьова вулиця – від першого жителя Якубця.

16.    Диганічь – частина села в верхньому кінці.

 

Пам’ятки історії і культури села

      На території Рокосова є багато цікавих і цінних історичних пам’яток історії та культури . Це, насамперед, Меморіал на Красному полі, де в березні 1939 року відбулася кривава битва між захисниками-героями Карпатської України та наступаючими військами хортистської Угорщини. В невірному бою на полі загинуло кілька сотень січовиків, багато потрапило в полон. До 60-річчя Карпатської України на Красному полі поблизу Хуста в березневі дні 1999 року відкрито величний меморіал захисникам незалежної держави – Карпатської України.
Категорія: Мої файли | Додав: VITAL5516
Переглядів: 7703 | Завантажень: 0 | Коментарі: 13 | Рейтинг: 1.3/3
Всього коментарів: 9
9 Igor  
0
Я шукаю родiну. Фамiлiя батька Рокосовik iгор. Його только Дьорть а мати Каролiна.

8 Ігор  
0
Повернувся з відрядження до Хусту. Там мене сприймали як свого, оскільки в селі Рокосово дуже розповсюджене прізвище Білецький. Хоча я і мій батько і дід народжені на чаркащині. Чи правда це? Можливо мої прадіди жили теж в Рокосово.

7 Василь (Рокосÿвчанин)  
0
Я народився і прожив раннє дитинство у Рокосові на обійсті моїх (нині вже покійних) діда Юрія Вігули (Палканюка) та бабки Ірини-Вільми Вігули-Шпір(Мегай). Від них я зміг дізнатися багато цікавої історичної інформації про наше село, але моя дитяча пам´ять, на жаль, не змогла зберегти все почуте; зараз намагаюся відтворити дещо для себе у письмовій формі. Зокрема, стосовно і деяких топонімів. Напевно всі покоління жителів Рокосова й донині називають місцевість біля шосейної дороги "Фагадовами". Як дипломований фахівець з мовної сфери (вчений германіст) я спробував самотужки дослідити походження цього топоніму і дозволив собі зробити наступне припущення: в другій половині 18-го століття поблизу Рокосова будувалася державна дорога з твердим покриттям ("чиненик") Хуст-Севлюш-Вилок, яка мала вид насипної греблі з дерев´яними кріпильними елементами, щоб уберегтися від вод періодично бурхливої Тиси. Звернувшись до угорської мови, тоді офіційної державної мови у нашому краї, я взяв за основу слова "fa" (угор."дерево") та "gát" (угор."дамба, гребля"); таким чином утворене слово "fagát" у перекладі з угороської мови означає "дерев´яна дамба/гребля", яке дещо трансформувалося у вживане й зараз "Фагадови".

6 Оксі  
0
Ми проживаємо у селі Вертеп. У цьому селі проживає і Сергій Роман, якого на сайті назвали соловейком. Не соромте співучих пташок, вони співають завжди, де посиляються - скрізь чути їх спів. Голос Сергія у селі ще ніхто не чув, у Вертепі у будинку культури часто проходять святкові ранки та вечори, та чомусь навіть на цих святах "соловейко" ніколи не співав. навіть не всі знають, що він співає. Те що "його у селі називають соловейком" у селі ніхто не чув.Навіщо подавати неправдиву інформацію?

5 Аня (М. Раковець)  
0
дякую...!!! Рокосово мені завжди подобалось, гарне мальовниче село.... Стільки разів проїзжала крізь нього, багато чого бачила, чула.... але стільки цікавої інформації ніколи незнала...Ще раз велике спасибі!!!)))

4 ОРІЄЦЬ  
0
Ми з великого Раківця пішки через Ваше село черешні до Хуста в кошах через плечі носили. Це пізніми веснами та в червні. А восени - так само гриби. Назбираємо в коші - й до Хуста. Дійсно шлях із Раківця пролягав побіля Кадуба черех Хітрово. На тому Хітровому полі, що розділяє землі Рокосова й Раківця, ми збирали в серпні чорниці (ожину, хто змацкальщився й не знає, що це таке, то йому - "єжєвіка"), які тут дуже рясно родили та й тепер, напевно, родять.
Щодня о четвертій годині з боку Рокосова лунав звук вибуху. Це завжди був нам сигнал, що матері вже скоро мають прийти з "калгозу" і треба мерщій припиняти ігрища і випганяти корову куди-небудь в корчівля на пашу.

3 ПАПА007  
0
Скиньте фотки села

2 Юрій  
0
Я з такого половину про своє село не знав. Дітям теж є про що розповісти!

1 Ната  
0
Дуже цікава та корисна інформація, СУПЕР!

Ім`я *:
Email *:
Код *:

Зробити безкоштовний сайт з uCozCopyright MyCorp © 2024